O szkle

Krótka historia szkła

Materiał który codziennie widzimy, ale skutecznie umyka naszej uwadze, przeszedł niezwykłą historię – od naturalnych broni i narzędzi używanych przez człowieka pierwotnego, po elementy dekoracji i konstrukcji budynków.

Szkło może powstawać zupełnie naturalnie, np. ze szkliwa wulkanicznego, tworząc obsydian. Był on wykorzystywany już w czasie Epoki Kamienia przez pierwsze prymitywne kultury, które używały go jako narzędzi. Majowie i wiele innych kultur, które żyły na wulkanicznych terenach, również zainteresowały się ostrymi właściwościami obsydianu i używały go do produkcji m.in. noży czy grotów strzał.

Pierwsze dowody na to, że ludzie zaczęli wytapiać ten materiał i tworzyć z niego różne przydatne przedmioty pochodzą z terenów Mezopotamii, Egiptu i wybrzeża północnej Syrii. Najwcześniejszym odkrytym produktem wytopionym przez człowieka, były koraliki, datowane na ok. 1500 lat p.n.e..

Cywilizacja rozwijała się coraz szybciej, tak samo jak technologia produkcji szkła. Wykonywano coraz piękniejsze struktury i w ciągu kilkuset lat przeszliśmy z tworzenia prostych naczyń do skomplikowanych witraży, widniejących dziś w średniowiecznych kościołach.


Wykorzystanie szkła dzisiaj

Dziś materiał ten jest z nami w zasadzie wszędzie i używamy go codziennie – choćby przeglądając się w lustrze, które jest de facto szkłem z cienką pokrywą metalu, odbijającą światło. Trudno sobie wyobrazić nam nieszklaną kabinę prysznicową czy budynek bez okien, który nie wpuszcza światła.

Ponadto, ze szkła wykonujemy m.in. opakowania na napoje lub żywność, naczynia (jak np. kufle, kubki, talerze), piękne ozdoby (wazony, kryształy), czy oryginalną sztukę (polecamy zobaczyć prace znanych rzeźbiarzy, takich jak np. Jack Storms czy Dale Chihuly). Szkło ma szczególne zastosowanie w różnych technologiach – poniekąd dzięki niemu patrzymy w kosmos (w zasadzie dzięki teleskopom korzystającym ze zwierciadeł). Co ciekawe, w największych teleskopach używa się idealnie płaskich szkieł – o nierównościach nieprzekraczających setnych tysięcznych części metra!

W końcu, nasz materiał wykorzystywany jest prawdopodobnie najczęściej w budownictwie. Podobnie jak beton i stal, stał się podstawowym elementem służącym do stawiania budynków. Od połaci płaskich szyb, wykorzystywanych np. w oknach, po małe cząstki wspomagające właściwości wat, włókien czy izolacji (jak np. szkło piankowe). Nasza firma wykonuje z niego m.in. daszki, kabiny, ścianki biurowe, drzwi przesuwne i wewnętrzne, balustrady a nawet okładziny i całe zabudowy. Słowem (niemalże) wszystko!


Rodzaje i zastosowania

Tak wiele zastosowań tego niezwykłego materiału, wymaga opracowania jego różnych rodzajów, które cechowały się będą innymi właściwościami. Wyróżniamy m.in. szkło:

  • Hartowane – ten rodzaj charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością spowodowaną obróbką termiczną lub chemiczną. Na podgrzaną do ok. 700 stopni Celsjusza powierzchnię wpuszcza się strumień zimnego, sprężonego powietrza. Hartowanie powoduje napięcie wewnątrz materiału i kompresję na zewnątrz – dzięki czemu, przy ewentualnym stłuczeniu, rozprasza się na małe kawałki, zamiast na duże i ostre. Ponadto, taki materiał jest odporniejszy na temperatury i ogólnie wytrzymalszy od zwykłych, nieobrobionych szyb. Ten rodzaj jest najczęściej używanym w naszych projektach.
  • Okienne – tworzone różnymi metodami, ale najczęściej poprzez wylanie ciekłego szkła na warstwę płynnej cyny. Co ciekawe, przepuszczalność światła w takim materiale jest zależna od zawartości tlenku żelaza – im jest go mniej, tym widzialność jest lepsza.
  • Klejone – najczęściej używane do produkcji szyb samochodowych. Pomiędzy szklane warstwy wstawia się specjalny laminat, który chroni szybę przed przebiciem i rozprzestrzenieniem się rozbitych kawałków.

Oraz wiele innych, ale mniej popularnych, jak np. zbrojone (z siatką zbrojeniową), zespolone, refleksyjne, ceramiczne (używane w m.in. kuchenkach elektrycznych).


Możliwości wykorzystania

Szkło przez nas produkowane ma szereg właściwości, które czynią go przydatnym do różnych pomieszczeń. Oferujemy m.in.

  • Drzwi i ścianki przeciwpożarowe – jak nazwa wskazuje, są wyjątkowo odporne na ogień. Świetnie sprawdzają się w siedzibach firm czy budynkach użyteczności publicznej. Posiadamy różne modele (z ramkami lub bez), które różnią się klasami bezpieczeństwa - od Ei30 do Ei120 (gwarantujących szczelność od rozpoczęcia pożaru do 30 lub 120 minut, w zależności od klasy).
  • Ścianki dźwiękochłonne, akustyczne – dziś nowoczesne biuro musi cechować się elegancją jak i prywatnością. Nasze rozwiązania to oferują. Posiadamy modele z różnymi parametrami – od pojedynczych szyb z odpornością dochodzącą do 39 decybeli, do podwójnych, z izolacją na poziomie 45 dB.
  • Drzwi przesuwne – świetnie sprawdzą się w nowoczesnych firmach jak i w eleganckich domach. Upiększą łazienki, szafy, kuchnie, pokoje i salony. Wartą odnotowania zaletą jest możliwość montażu do stropu lub ściany. Ponadto, oferujemy funkcję automatycznego otwierania. Posiadamy wiele różnych rodzajów różniących się wyglądem i funkcjonalnością.
  • Okładziny – coraz częściej stosowane zamiast płytek. Są modne jak i funkcjonalne – można na nich wykorzystać dowolny kolor lub grafikę, która zupełnie odmieni i odświeży każdą aranżację. Są łatwe w montażu i czyszczeniu. Dzięki temu, że do ich montowania nie ma potrzeby montowania fug, są rozwiązaniem dużo bardziej estetycznym.

W ofercie posiadamy również kabiny prysznicowe, balustrady i ścianki całoszklane.

Skontaktuj się z nami już dziś – pomożemy zrealizować każde (szklane) marzenie!