Drzwi przesuwne automatyczne

Praktycznym rozwiązaniem stosowanym zarówno w mieszkaniach, jak i obiektach użyteczności publicznej, są drzwi automatyczne. Na rynku dostępne są różnorodne modele, które można swobodnie dopasować do każdego wnętrza. Instalowane w mieszkaniach mają zapewnić wygodę użytkownikom oraz wpływać na optyczne powiększenie przestrzeni, natomiast drzwi automatyczne używane m.in. w bankach, marketach czy galeriach handlowych, mają zapewnić sprawną komunikację pieszym i stanowić barierę między wnętrzem budynku, a środowiskiem zewnętrznym.


Drzwi automatyczne przesuwne w mieszkaniach

Są one nowoczesnym i praktycznym rozwiązaniem, cieszącym się coraz większą popularnością. Na rynku obecne są modele naścienne oraz wersje chowane w ścianie, zarówno przesuwne jak i automatyczne.

Skrzydła zwykle wykonane są z drewna, PCV lub szkła hartowanego. Drzwi automatyczne przesuwne poruszają się po aluminiowej lub stalowej prowadnicy odpowiedniej długości, wyposażonej w specjalny system. Zastosowanie wersji chowanej, wiąże się z wcześniejszym zaplanowaniem przestrzeni, ze względu na konieczność wykonania otworów w ścianach. Wersje automatyczne doskonale sprawdzają się w dużych domach oraz niewielkich mieszkaniach, gdzie mogą pełnić funkcję ruchomej ściany.

Montując tego typu rozwiązanie, należy wziąć pod uwagę kilka elementów, dzięki którym dopasujemy najbardziej odpowiedni model do danego mieszkania czy domu. Są nimi m.in.:

  • powierzchnia,
  • rodzaj skrzydeł,
  • miejsce zamontowania prowadnicy,
  • liczba skrzydeł.


Drzwi automatyczne w budynkach użyteczność publicznej

Tego typu rozwiązania najczęściej stosowane są w miejscach codziennie odwiedzanych przez wiele osób. W przeciwieństwie do tradycyjnych skrzydeł, zapewniają znacznie wygodniejsze i sprawniejsze przemieszczanie się. Jest to także rozwiązanie bardziej higieniczne, ze względu na brak konieczności otwierania skrzydeł przy pomocy klamki.

Do najczęściej stosowanych rodzajów tego typu drzwi, należą wersję:

  • przesuwne,
  • rozwierane,
  • obrotowe.

Drzwi automatyczne przesuwne posiadają jedno lub dwa skrzydła, które poruszają się po specjalnie zamontowanych prowadnicach. W większości przypadków, wykonane są z bezpiecznego szkła oraz aluminiowej lub stalowej ramy.

Wersje rozwierane pojedyncze lub podwójne tworzone są ze szkła klejonego osadzonego w ramie metalowej lub z tworzywa sztucznego. Wyposażone są w zawiasy pchające lub ciągnące, które umożliwiają bezpieczne otwieranie i domykanie skrzydeł, zapewniając łatwe płynne przemieszczanie się dużej liczby osób.

Modele obrotowe są prawdopodobnie najbardziej efektowną wersją, którą często można spotkać m.in. w nowoczesnych budynkach mieszkalnych, hotelach czy galeriach handlowych, z których codziennie korzysta wiele osób. Skrzydła osadzone są na osi pionowej, a ich liczba może wynosić od 2 do 4 sztuk. Dodatkowo, wersje obrotowe zapobiegają przenikaniu do pomieszczenia powietrza z zewnątrz, przez co minimalizują ryzyko powstawania przeciągów. Często, wyposażone są w system awaryjny "break-out".

Drzwi automatyczne są coraz częściej stosowane w aranżacji wnętrz, zarówno w przypadku przestrzeni mieszkalnych, jak i publicznych. Ich modele różnią się, niemniej jednak w obu przypadkach stanowią estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie.