Zabudowy szklane – czy są bezpieczne?

Bezpieczeństwo kojarzy się z trwałością, odpornością, wytrzymałością. Materiał, z którego wykonuje się zabudowy szklane przy pierwszym skojarzeniu zupełnie nie wpisuje się w te wyobrażenia. Jednak pierwsze wrażenie bywa często bardzo mylne – i podobnie jest właśnie w tym przypadku. W zabudowach szklanych wykorzystuje się bowiem wzmocniony materiał, solidny i o mocnej konstrukcji, która nie rozpada się przy lekkim pchnięciu.

Bezpieczne szkło – czyli jakie?

Przede wszystkim takie, które nie rozpada się przy delikatnym uderzeniu i nie popęka na duże kawałki o ostrych krawędziach, potencjalnie mogących spowodować poważne rany. Bezpieczne tafle są przygotowane w taki sposób, aby w pierwszej kolejności ograniczyć ryzyko stłuczenia. W tym celu materiał jest dodatkowo wzmocniony. Gdy już dojdzie do stłuczenia niedopuszczalne jest, aby powstałe w wyniku tego kawałki doprowadziły do poważnych zranień. Właśnie dlatego duże tafle rozpadają się na drobne kawałeczki, które ewentualnie mogą delikatnie zadrapać, jednak nie wywołają głębokich rozcięć.

Takie właściwości mają głównie dwa rodzaje tafli, a mianowicie szkła hartowane i modele klejone (inaczej wielowarstwowe, laminowane). W wersji hartowanej materiał jest wzmocniony dzięki odpowiedniej obróbce termicznej oraz chemicznej. Dzięki hartowaniu dochodzi jednocześnie do dwóch zjawisk: kompresji po zewnętrznej stronie i napięcia wewnątrz materiału. To właśnie sprawia, że w sytuacji ewentualnego stłuczenia tafla rozbija się na bardzo małe fragmenty. Tafle klejone powstają w wyniku wprowadzenia pomiędzy dwie warstwy szklane specjalnego laminatu, zabezpieczającego przed rozbiciem.

Przy wykonaniu zabudów szklanych wykorzystywane są w większości przypadków właśnie tafle hartowane. Bardzo dobrze nadają się do wykonania ścian, drzwiczek oraz przeszkleń o charakterze dekoracyjnym.

Nie tylko szkło!

O bezpieczeństwie omawianych konstrukcji świadczy nie tylko stosowanie hartowanych tafli. Dużą rolę odgrywają także solidne i wytrzymałe okucia, gwarantujące mocne połączenia. Zapewniają także solidne osadzenie tafli w konkretnym miejscu.